
Psychoterapia młodzieży od 16 roku życia
Są to spotkania nastolatka z psychoterapeutą, podczas których poprzez szczególny rodzaj rozmowy odbywa się leczenie.
Pierwsze spotkania są konsultacyjno-diagnostyczne, uczestniczy w nich nastolatek i jego rodzice, następne spotkania wymagają obecności jedynie nastolatka, natomiast rodzice zapraszani są w miarę potrzeby i jest to ustalane na początku spotkań jak często również rodzice będą brać w nich udział. To co się dzieje na początku spotkań to jest to wzajemne zapoznanie się, rozpoznanie powodów podjęcia decyzji o psychoterapii, poznanie historii życia, ustalenie celów do pracy, zasad, ram czasowych oraz zawarcie kontraktu. O kontrakcie informowani są również rodzice. Po zawarciu kontraktu zaczyna się praca psychoterapeutyczna.
Psychoterapia jest procesem, jest więc raczej doświadczeniem długoterminowym. To ile czasu zajmie ona u konkretnej osoby zależy od rodzaju problemów, ich nasilenia, przeszłości nastolatka, systemu rodzinnego, zaangażowania i motywacji do pracy nad sobą. Spotkania odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu, chyba, że sytuacja wymaga innej częstotliwości. Rozpoczęcie i zakończenie psychoterapii są bardzo ważnymi momentami, przeznacza się im odpowiednio dużo czasu. Zakończenie terapii jest zaplanowane w czasie i odpowiednio omówione.
Jeśli nastolatek pozostający w psychoterapii po prostu przestaje przychodzić proces psychoterapii uznaje się za przerwany.
Zdjęcie: Designed by Jcomp / Freepik